Jak poprawnie rozliczyć VAT?

Jak poprawnie rozliczyć VAT?

Podatek VAT widujemy na paragonach jako PTU – Podatek od Towarów i Usług. W rozmowach przedsiębiorców możemy często usłyszeć, że „odliczają oni sobie VAT”. Co to dokładnie oznacza? Dlaczego mogą odliczać sobie część podatku? Jak w zasadzie działa podatek VAT? Wszystko wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Kto płaci VAT?

Teoretycznie podatek VAT płacą przedsiębiorcy, czyli sprzedawcy produktów i usług. W praktyce jednak zazwyczaj ciężar tego podatku spada na osoby fizyczne, na co dzień robiące zakupy w sklepach i korzystające z usług. Dlaczego tak się dzieje? Przedsiębiorcy, do kwoty, jaką chcą zarobić na sprzedaży, po prostu doliczają 23% podatku VAT, który odprowadzają do Urzędu Skarbowego. Realnie jednak pieniądze na VAT wydaje konsument.

Jak przedsiębiorcy rozliczają VAT?

Mechanizm rozliczania VAT nie jest trudny, gdy zrozumie się pojęcia: VAT naliczony i VAT należny. Pozwalają one uniknąć podwójnego opodatkowania tego samego towaru czy usługi w obrocie pomiędzy przedsiębiorcami. VAT, który przedsiębiorca zapłacił robiąc zakupy, to dla niego VAT naliczony. Natomiast VAT, który dolicza do sprzedawanych przez siebie towarów lub usług to VAT należny. Firmy oddają fiskusowi różnicę pomiędzy VAT-em należnym i naliczonym. Firma musi rozliczyć się z wystawionych faktur – bez względu na to, czy otrzymała już zapłatę od klientów, czy jeszcze nie.

Co warto wiedzieć?

Rozliczanie VAT nie zawsze jest proste. Lepiej, by za przedsiębiorcę robiło to wyspecjalizowane biuro rachunkowe. Z VAT-u bowiem zwolnione są niektóre usługi (np. ochrona zdrowia, pomoc społeczna, nauczanie), część produktów importowanych, czy próbki towarów. Znając zasady zwolnienia z podatku VAT, przedsiębiorca może sporo zaoszczędzić. Księgowy zadba też o to, by przedsiębiorca dokonał wymaganego zgłoszenia rejestracyjnego, prowadził ewidencję sprzedaży i składał w terminie wymagane deklaracje podatkowe.

Jak poprawnie rozliczyć VAT?