Co trzeba wiedzieć o mikrorachunkach?

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunkach?

Do końca 2019 roku podatnicy płacili podatki na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego, przeznaczony dla danego podatku. Od 1 stycznia 2020 roku zobowiązani są uiszczać podatek dochodowy od osób fizycznych PIT i osób prawnych CIT oraz podatek od towarów i usług VAT na tzw. mikrorachunek podatkowy.

Jest to indywidualny rachunek bankowy zakładany osobno dla każdego podatnika i płatnika, który posiada PESEL lub NIP i prowadzi lub nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeden podatnik posiada jeden wspólny mikrorachunek dla celów PIT, CIT i VAT, w tym też innych należności budżetowych np. odsetek za zwłokę powstałych od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz kosztów upomnienia.

Jak ustalić numer mikrorachunku?

Mikrorachunek można sprawdzić za pomocą Generatora mikrorachunku podatkowego udostępnionego przez Ministerstwo Finansów, podając NIP lub Pesel.  Mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków. Jego wygenerowanie jest możliwe w każdej chwili, z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Potrzebne dane można uzyskać również w dowolnym Urzędzie Skarbowym. Natomiast nie można otrzymać numeru rachunku drogą mailową czy przez SMS. Jego wygenerowanie czy podanie i prowadzenie jest całkowicie bezpłatne, nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Mikrorachunek do rozliczeń

Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego nie ulega zmianie nawet w przypadku zmiany nazwiska, właściwości urzędu skarbowego, miejsca prowadzenia działalności czy miejsca zamieszkania. Co ważne, rachunek ten nie zawiera historii wpłat. Żeby sprawdzić zaksięgowane wpłaty, należy zalogować się na swój profil na Portalu Podatkowym, gdzie znajduje się dostęp do informacji podatkowych. Na indywidualny mikrorachunek podatkowy nie będą dokonywane zwroty z tytułu PIT, CIT oraz VAT. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Pozostałe podatki jak podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty lokalne należy opłacać jak dotychczas, tj. na rachunki bankowe urzędów skarbowych. Szczegółowych informacji podatkowych udziela Biuro Rachunkowe Grażyna Badowska.

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunkach?